O plemeni americký bezsrstý teriér

Následující text není kopií žádného popisu plemene, ani popis sám. Je to subjektivní pohled, založen na soužití s jedním zástupcem tohoto plemene, proto ho nevnímejte jako všeobecný a směrodatný.

Kdo je americký bezsrstý teriér?

Je to miláček :-). Velmi inteligentní, vnímavý a pracovitý tvoreček. Ač svou "nahatostí" může působit "křehce", zdaleka to tak není. Amíčci (jak se tomuto plemeni zkráceně říká) jsou výborní společníci, svého pána a rodinu milují nadevše a dovolím si říci, že by za ni položili i život.

Jsou to také neuvěřitelní pracanti. Jsou schopni se naučit spoustu triků...a čím větší "lumpárna" to je, tím větší radost z ní mají.

Co se týče sportovní kynologie, jsou téměř všestranní. My se věnujeme výstavám, obedience, rekreačně dogfitness, agility. Chodíme túry, dlouhé procházky. Znám také amíčky, kteří běhají coursing, závodně agility...

Naše Sia je "výstavák" tělem i duší. S naší 11-letou dcerou dělá Junior handling (a jde jim to spolu velmi dobře). Ve výstavním kruhu je jako doma a když pak musí kruh opustit, člověk jí musí táhnout ven, protože se jí nechce :-D)))).

Co se povah týče, nutno podotknout, že plemeno je poměrně mladé a tak ještě ve spoustě věcech neustálené. Nicméně amíčci jsou vesměs přátelští, veselí pejsci. Ovšem, jak je v názvu plemene uvedeno...je to teriér a je potřeba počítat s tím, že se také projevuje jako teriér.

U tohoto plemene je důležité nepodcenit výchovu a socializaci hned odmala, předejdete tím spoustě nepříjemných situací. Všechna štěňátka jsou roztomilá, o tom žádná. Ale když začnou později vyspívat, dominantnější jedinci vám to dají dost dobře najevo.

Náš teriér je výborný hlídač a snad ještě lepší lovec...

...ano lovec. Toto plemeno bylo vyšlechtěno z amerického krysího teriéra a pudy v sobě opravdu nezapře. Loví vše od hmyzu, drobných hlodavců až po malé ptactvo.

Na níže uvedeném odkazu si můžete přečíst standart plemene, kde je popis, jak by měl pejsek vypadat, jaký by měl být. A zároveň jsou zde také popsané vady, které se bohužel mohou vyskytnout.